Často je slýcháno ze všech stran, že je hliník v těle velmi škodlivý. Je sice pravda, že ve většině případů dovede napáchat paseku, jsou ovšem i případy, kdy je hliník skutečným přítelem a to především u lidí, kteří trpí nadměrným pocením.
Často je slýcháno ze všech stran, že je hliník v těle velmi škodlivý. Je sice pravda, že ve většině případů dovede napáchat paseku, jsou ovšem i případy, kdy je hliník skutečným přítelem a to především u lidí, kteří trpí nadměrným pocením.
Svařování železa je poměrně snadné a lze ho učinit mnoha způsoby, ale jak je to u hliníku? Hliník lze rovněž svařovat mnoha způsoby a stejně tak jako železa, tak i zde je nutné, aby byl povrch hliníkových dílů, které se budou svařovat, dokonale čistý. Nejsou zde myšleny pouze větší mechanické nečistoty, ale především oxidická vrstva Al2O3.
Hliník není jen tak obyčejný kov a ačkoliv mnoho encyklopedií tvrdí, že se využívá pouze necelé dvě století, tak opak je pravdou. Skutečnost je taková, že byl tento prvek objeven již před naším letopočtem. V té době ovšem nikdo nevěděl, o jaký prvek se jedná a tak se využíval bez toho, aniž by se znaly jeho bližší specifikace.
Stejně tak jako měď, tak i hliník je považován za výkupní komoditu, která zažila období své slávy i úpadku. Důvod výkupu kovů je jasný, pro společnosti, které z kovů vyrábějí, je levnější koupit čistý zdroj hliníku, nežli platit za jeho náročnou a drahou těžbu.
Mezi jednu z mnoha skvělých vlastností hliníku patří vodivost. Snad každý si pamatuje staré hliníkové rozvody, které ještě dnes v mnoha starších zástavbách plnohodnotně plní svoji funkci. Mladší generace se s hliníkovými vodiči již tak často nesetká, jelikož současné normy jeho používání příliš nedovolují.
Hliník je ultralehký kov a díky jeho vlastnostem se jedná o prvek, který je jednou z nejčastěji využívaných příměsí pro výrobu různých druhů slitin, které se díky němu stávají zcela perfektní pro široké množství využití.
Na hliník a jeho souvislosti s lidským zdravím je mnoho názorů, zatímco mnozí považují tento prvek za hrozbu, tak jiní v něm vidí moderní esenci, která dokáže vdechnout život mnoha skvělým slitinám a tvořit předměty výjimečných vlastností.
Alobal, hliníková fólie, aluminiová fólie, alufólie nebo někdy také „stříbrný papír“, je označení pro velmi tenkou fólii o tloušťce mezi 0,004 a 0,02 mm, která se vyrábí z hliníku jeho válcováním. České označení vzniklo spojením slov „Al“ (chemická značka pro hliník) a „obal“.
Jaké jsou nejčastější slitiny hliníku a k čemu se využívají? Jaké mají jednotlivé slitiny klady a zápory? Proč je slitina pro většinu aplikací lepší než čistý hliník?
Hliník a především jeho různé slitiny zná snad každý z nás. Lze říci, že nás v dnešní době obklopuje na každém našem kroku. Je tomu ale docela nedávno kdy se s rozmachem nových technologií začal hliník objevovat v běžném životě a nakonec pronikl i do předmětů denní potřeby. Pojďme společně zjistit co hliník vlastně je.