Alobal, hliníková fólie, aluminiová fólie, alufólie nebo někdy také „stříbrný papír“, je označení pro velmi tenkou fólii o tloušťce mezi 0,004 a 0,02 mm, která se vyrábí z hliníku jeho válcováním. České označení vzniklo spojením slov „Al“ (chemická značka pro hliník) a „obal“.
Historie alobalu
15. dubna 1905 obdržel švýcarský podnikatel Heinrich Alfred Gautschi patent na výrobu hliníkové fólie. Gautschiho „balíkový“ způsob výroby spočíval v tom, že se válcoval tenký hliníkový plech, který se vždy přepůlil a přeložil na sebe, takto se pokračovalo dokud nevznikl „balík“ o 64 vrstvách fólie. Tímto způsobem bylo možné získat o mnoho pevnější a flexibilnější fólii, nežli vyválcováním jen jednoho hliníkové plechu.
Již v roce 1911 obdržel Robert Victor Neher společně s Erwinem Lauberem a Albertem Gmürem patent na válcování tzv. nekonečných pásů hliníkové fólie. Tím byl položen základ k možnosti masového využití hliníku jako „alobalu“, který najdeme jak v kuchyni, tak v průmyslu (elektrotechnika, letectví, laboratorní technika, satelity).
Výroba alobalu
Hliníková fólie je běžně vyráběna z čistého hliníku (obsah hliníku 99 až 99,9%). K tomu jsou využívány takzvané předválcované pásy o tloušťce ca. 0,6 až 1,5 mm, které se zastudena v několika krocích vyválcují na požadovanou výslednou tloušťku. Díky tomuto válcování dochází k tomu, že každá strana tenkého alobalu má jiný povrch (lesklý a matný). Lesklý povrch má vnitřní strana fólie – tedy ta strana fólie, která při válcování přišla do styku s válcem, zatím co matná je ta, která se válce nedotýkala a natažením získala mikroskopické nerovnosti.
Válcováním se díky vnitřnímu přeuspořádání hodně zvýší tvrdost a pevnost získané fólie. Následným měkkým žíháním (zahřátím a pomalým ochlazením) se opět její tvrdost sníží a zlepší se její mechanické a fyzikální vlastnosti (především tvárnost).
Využití alobalu
V domácnosti našel alobal využití především v kuchyni. Běžně se používá hliníková fólie v rolích o tloušťkách mezi 0,010 a 0,015 mm, šířkách 30 až 50 cm a různých délkách. Potraviny zabalené v alobalu jsou chráněné světlem a díky neprodyšnosti alobalu si zachovávají své aroma, nevysychají a vydrží déle čerstvé. Naopak alobal nepropouští ven mastnotu ani tekutiny.
Alobal je využíván také při přípravě pokrmů. Při grilování slouží jako podložka pro zamezení připálení grilovaných potravin a také se do alobalu mohou zabalit například brambory a vhodit přímo do žhavého uhlí. V alobalu se pečou i ryby.
V průmyslu se hojně používají fólie o tloušťkách od 0,004 do 0,500 mm. Tyto role navíc mohou být široké až přes jeden meter.