Hliník je ultralehký kov a díky jeho vlastnostem se jedná o prvek, který je jednou z nejčastěji využívaných příměsí pro výrobu různých druhů slitin, které se díky němu stávají zcela perfektní pro široké množství využití.
Slitiny s mědí
Měď je velmi častým přídavným prvkem, který se skvěle kombinuje právě s hliníkem. Pokud se k této kombinaci přidá ještě další prvek, tak už se jedná o mimořádné slitiny, které disponují vysokou pevností a nízkou váhou. Patří sem především dural a titan.
Dural
S duralem se lze setkávat velmi často v běžném životě, mnoho lidí vlastní cyklistické vybavení, nebo rovnou samotná kola, vyrobená z duralu. Vznikl příměsí hořčíku do hliníku a mědi. Je lehký, pevný a přitom snese i mechanické namáhání. Kromě cyklistiky je to jeden z nejvyužívanějších kovů v letectví a také automobilovém průmyslu, kde hraje nezastupitelnou roli. Nejedná se o jednotnou slitinu, poměr kovů lze upravovat, stejně tak jako lze upravovat výsledný polotovar, ten se upravuje především kalením. Zajímavých vlastností se pak dosáhne, když se vytvoří duralminum nebo superdural.
Titan
Hned po duralu je nejvyužívanější slitinou, která nenajde jen tak konkurenci. Vznikne příměsí niklu, hliníku a mědi. Na rozdíl od duralu je ještě více pevnější a odolá i vyšším teplotám. Vyrábějí se z něj především součástky, které jsou více namáhané. Titan se po speciální úpravě používá i v chirurgii, ke poskytuje pacientům lehkost a pevnost pro jejich poškozené tělo.
Slitiny s hořčíkem, zinkem, manganem a křemíkem
Většina příměsí má vždy poměr do 10%, ačkoliv to není mnoho, tak se z měkkého hliníku rázem stane doslova jiný kov, který už vlastnostmi hliník připomíná jen vzdáleně. Ačkoliv je slitin z hliníku stovky a liší se i poměry kovů, tak si i mnozí výrobci hliníkových tovarů vytvářejí vlastní slitiny. Byla by škoda si nezmínit ty nejzajímavější:
Hydronalium – slitina s hořčíkem, která je velmi odolná a využívá se k výrobě lodí
Pantal – slitina podobná Hydronaliu, s tím rozdílem, že obsahuje i křemík
Siluminy – jedná se o slitinu hořčíku a hliníku, hořčík je obsažen v méně než 2% a používá se ve slévárenství
Zinek a hořčík – různé kombinace příměsí těchto dvou kovů vytvoří tu nejpevnější vazbu s hliníkem a vyrábějí se z nich věci, konstrukce a součástky, které musí být velmi pevné v tahu
Další slitiny – ty už se vytvářejí různou kombinací prvků a jejich využití je všestranné, od průmyslu až po zdravotnictví nebo potravinářství.